Are You New User

"Ідеальний інструмент для цензури". За що критикують проект закону про дезінформацію? - Подробиці 24.01.2020

Подія: Міністерство культури, молоді та спорту оприлюднило для обговорення проект закону про протидію дезінформації. Документ обурив як українських медійників, так і міжнародні фахові спільноти.


Деталі: Законопроект на 130 сторінок присвячений здебільшого дезінформації. Мінкульт пропонує розрізняти дезінформацію як таку та недостовірну інформацію. Відмінність полягає у тематиці повідомлень. Недостовірна інформація — це неправдиві, неповні або перекручені відомості про осіб, факти, події або явища. А якщо такі новини стосуються питань, які становлять суспільний інтерес (наприклад, національна безпека, територіальна цілісність, суверенітет, обороноздатність України, права українського народу на самовизначення, життя та здоров’я громадян, стан довкілля), то це вже дезінформація.


"Дезінформація — це те, де фігурує держава. Де немає держави, це недостовірна інформація", — розтлумачив ці поняття Володимир Бородянський в інтерв’ю "Детектору медіа".


Сатиру, пародію, недобросовісну рекламу чи оціночні судження, якщо в них наявна хоча б мінімальна фактологічна основа, дезінформацією не вважатимуть.


За поширення дезінформації каратимуть штрафом, виправними роботами та ув’язненням. Наглядатиме за правдивістю даних Уповноважений із питань інформації — для цього в законопроєкті пропонують створити відповідну посаду. Уповноважений зможе фіксувати випадки дезінформації, вимагати від поширювачів інформації спростування (добровільно або через суд), а від провайдерів — дані поширювачів, які не є медіа. Він також може через суд обмежувати доступ до інформації та накладати штрафи.


Чернетку законопроекту про дезінформацію, яку Мінкульт запропонував до обговорення, порівнюють із "диктаторськими законами" Януковича від 16 січня 2014 року, називають наступом на свободу слова і першим кроком до запровадження цензури. Завдяки закону про дезінформацію влада отримає безкоштовний ефірний час для трансляції своєї позиції суспільству, тим самим обмежуючи журналістів у донесенні до людей об’єктивної інформації.


Коментантарі: "Якби цей закон стосувався дезінформації з боку країни-агресора, то, переконаний, це не викликало б такого хвилювання в журналістському співтоваристві. Але тут мова йде про жорстке регулювання ЗМІ. Ще й створення цієї посади відповідального, уповноваженого. Тобто, одна людина, один орган буде визначати, хто журналіст, а хто не журналіст, що є дезінформацією, а що не є дезінформацією", — заявив керівник політико-правових програм ГО "Центр суспільного розвитку" Ігор Рейтерович в ефірі "Прямого".


Занепокоєність через запропонований Мінкультом законопроект про дезінформацію висловив і представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. Він зауважив, що низка неурядових організацій щодо свободи ЗМІ, асоціації журналістів, Національна спілка журналістів України та Європейська федерація журналістів розкритикували документ через надмірне втручання держави у контроль за сферою ЗМІ. Він зазначив, що розуміє необхідність боротьби з дезінформацією, особливо через "конфлікт в Україні". "Але це не треба робити за рахунок свободи ЗМІ, впливу держави на контент ЗМІ та організацію журналістської діяльності у країні. Адже чинне українське законодавство вже передбачає механізми протидії суспільно небезпечній інформації", — сказав він.


Дезір заявив про готовність брати участь в обговоренні законопроекту з владою України та провести юридичну експертизу законопроекту, аби гарантувати, що він не вплине негативно на свободу ЗМІ.


Що було раніше: 12 січня 2020 року телеканал UATV припив своє існування у форматі іномовлення. Замість цього, за рішенням профільного міністерства, буде створений канал, який мовитиме виключно на тимчасово окуповані території. Він розпочне свою роботу 15 лютого.


Джерело статті: “https://expres.online/podrobitsi/idealniy-instrument-dlya-tsenzuri-za-shcho-kritikuyut-proekt-zakonu-pro-dezinformatsiyu”

Последнее от

Другие материалы в этой категории:

Проишествия

Редакция